MERKEZ GÜNGÖRMÜŞLER KONAĞI

Adrese gitmek için tıklayın

Güngörmüşler Konağı, her gün yüzlerce güngörmüşe kucak açıyor. Sincan Belediyesi tarafından büyüklerimiz için açılan Güngörmüşler Konağı her gün yüzlerce misafirini ağırlıyor. Konağın her köşesinde tadına doyulmaz sohbetler yapılırken kuş cıvıltıları ve klasik Türk musikisi de güngörmüşlere şehir içinde huzurlu bir ortam sağlıyor.

Güngörmüşler Konağı’na ilgi büyük. Sincan Belediyesi tarafından büyüklerin hizmetine sunulan Güngörmüşler Konağı, Ankara’nın pek çok yerinden gelen ziyaretçileriyle dolup taşıyor. Özellikle güngörmüş geçirmiş büyüklerin yoğun ilgi gösterdiği Konakta, her gün yüzlerce misafir ağırlanıyor. Akranları ile birlikte sohbet edip eski günleri yad eden güngörmüşler, emekliliklerinin tadını doyasıya çıkarıyor.

ÜCRETSİZ İKRAMLAR

İleri yaştaki vatandaşların zamanlarını akranları ile en güzel şekilde geçirmelerine vesile olan Güngörmüşler Konağı’nda hizmetler ücretsiz olarak sunuluyor. Güngörmüş geçirmiş büyüklerimiz kuş cıvıltıları eşliğinde ferah bir ortamda çayını yudumlarken gazete veya kitap okuyabiliyor. Dost sohbetlerinde kimi zaman eski günleri yâd ediliyor kimi zamansa güncel gelişmeler değerlendiriliyor. Konağın misafirleri görevlilerce sunulan ikramlarla da sohbetin tadını doyasıya çıkarıyor.

Kendilerine yönelik bu hizmetten oldukça memnun olan güngörmüşler, eskiden vakit geçirmek için böyle nezih bir ortam bulmakta zorlandıklarını ifade ediyor. Kıraathane ve pastanelerin hem masraflı hem de gürültülü olduğu ifade eden Güngörmüşler Konağı sakinlerinden Metin Yılmaz; “ Günümün çoğunu burada geçiriyorum. Kahvehaneler bana göre değil sürekli evde de oturamıyorum. Burada hep yaşıtlarım var onlarla sohbet ediyorum. Burada bana çok değer veriyorlar, gençler rahat etmemiz için akşama kadar çabalıyor. Başkanımız Mustafa Tuna sayesinde monoton hayatıma renk geldi.” dedi.

Yeni dostlarıyla maziyi yâd eden büyüklerden Hasan Karakaya ise; “ Buraya geldiğimden beri yeni dostlar edindim. Eskileri anıp, vaktimizi hoşça geçiriyoruz. Biz büyüklerin her vakit gidebileceği mekânlar pek olmuyor. Gürültü ve kargaşayı kaldıramıyoruz. Ama Güngörmüşler Konağı, son derece nezih bir mekân ve tam bize uygun… Konağa ilk açıldığı günden beri geliyorum ve çok memnunum. Belediye Başkanımız Mustafa Tuna’ya bizi unutmadığı için çok teşekkür ediyorum.” dedi